
Система загальної освіти - так само, як і всі інші сфери життя сучасних японців, - підпорядкована їх головній соціальній і філософській концепції довічного найму. Японці завжди старанно навчаються, спочатку в школі, - щоб вступити до престижного ВНЗ, потім отримують вищу освіту, - щоб потрапити на престижну посаду у відомій компанії. Справа в тому, що ця концепція дає тільки один шанс стати успішним і шанованим членом суспільства.
Навчальний рік у Японії починається 1 квітня і закінчується 31 березня та ділиться на триместри: квітень-липень, вересень-грудень, січень-березень. У школярів також є три періоди канікул: влітку, взимку (до і після Нового року), а також навесні після складання іспитів.
Структура освіти і вікові вимоги до учнів
Систему загальної освіти в Японії складають початкова школа, молодша середня школа і старша середня школа.
В початкову школу японські діти йдуть у 6 років. Програма навчання, розрахована на шість років, передбачає вивчення таких предметів, як: японська мова, суспільствознавство, арифметика, природознавство, музика, малювання і ремесла, домашня творчість, етика, фізична культура. Крім того є предмет, який називається "спеціальна діяльність". Він включає в себе клубну роботу, проведення зборів, спортивних заходів, екскурсій, різних церемоній. На кожен з адміністративних районів передбачається наявність тільки по одній державній початковій школі. Також батьки можуть вибрати варіант навчання у приватній школі.
В молодшу середню школу діти йдуть з 12 років і навчаються там 3 роки. Цей етап навчання присвячений вивченню таких обов''язкових предметів, як японська мова, математика, суспільствознавство, етика, природознавство, музика, мистецтво, соціальна діяльність, фізичне виховання, технічна майстерність і домоведення. Крім цього, в учнів вже з'являється можливість вибрати і альтернативні предмети для вивчення. Це іноземна мова, сільське господарство, а також вища математика. Після закінчення молодшої середньої школи учні отримують атестат - Chugakko.
Старша середня школа вже не є обов'язковою. Прийом туди здійснюється за результатами вступних іспитів. Навчання в таких школах може проходити на денному, заочному, а також вечірньому відділені. На денному відділені навчаються три роки, на заочному і вечірньому - чотири. За статистикою, денну форму навчання вибирає переважна кількусть студентів. Старші середні школи розрізняються за профілем навчання на загальні, академічні, технічні, природничо-наукові, комерційні та ін. Дисципліни, що тут вивчаються також діляться на обов'язкові (японська мова, математика, природознавство, суспільствознавство та ін) і на вибір (іноземні мови, а також технічні та гуманітарні дисципліни). У 12 класі учні повинні вибрати один із профілів навчання. Після закінчення старшої середньої школи учні отримують відповідний сертифікат - Kotogakko.
Система оцінювання знань
У середній школі останнього ступеня система оцінки знань така ж як і вишах. До кінця навчання кожний учень повинен набрати не менше 80 балів.